Ministranci

Prawdopodobnie w każdej parafii są ministranci. Parafia bez ministrantów nie jest prawdziwą wspólnotą. Słowo ministrant – (z łac. „ministrare”) znaczy „służyć”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby Liturgia Eucharystyczna była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy św., ale także w różnego rodzaju nabożeństwach. Opiekunem ministrantów jest ks. Łukasz Cnota.

Ministranci dzielą się na:

  1. Kandydaci (najmłodsi chłopcy; przed ustanowieniem) 
  2. Ministranci młodsi (szkoła podstawowa, gimnazjum) 
  3. Ministranci starsi (szkoła średnia i wyżej) 


W skład ministrantów wchodzą także 
lektorzy i kantorzy (głównie starsi ministranci), a w prowadzeniu całej wspólnoty pomagają Księdzu Opiekunowi animatorzy, którzy odbyli specjalny kurs w Domu Formacyjnym w Wiśle Jaworniku i zostali ustanowieni przez Archidiecezjalnego Duszpasterza Ministrantów. Ministranci mają także swojego patrona – św. Tarsycjusza, którego Kościół wspomina 21 listopada. Co roku w tym dniu ustanawiani są nowi ministranci i kandydaci na ministrantów. W parafii jest to wielkie, hucznie obchodzone święto.

W okresie wakacji letnich wielu z nas wyjeżdża na rekolekcje dla ministrantów naszej archidiecezji, prowadzone przez księży oraz diakonów i kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Często wyjeżdżamy na wycieczki ministranckie, a prawie w każdą sobotę po spotkaniu gramy wspólnie w piłkę nożną (na otwartym boisku lub, jeśli nie pozwala na to pogoda, na sali sportowej).

Spotkania ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 11.00 w Domu Katechetycznym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby służyć Bogu przy ołtarzu.